Röd botten med polykromt spaljémönster, fåglar, blommor och palmetter. Benvit huvudbård med fåglar och stor palmettranka. Ljusblå sekundärbårder med fåglar, blommor och palmetter.
Obetydligt ställvis lite hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar och lagningar. Baksidan med smärre malskador och fällningar, en kortsida saknar några få knutrader.