292
1104261

Lars Gynning

(1920-2003)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Lars Gynning
(1920-2003)

VÄVD TAPET, gobelängteknik, ca 200 x 142 cm, signerad LOG (Lars Gynning, Pinton Frères), omkring 1950.

Ett polykromt modernistiskt mönster. Jämför med Lars Gynnings Spegling I.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar.

Jämför Brunius, Teddy: Lars Gynning Textila bilder, Lund 1985, plansch sid 72.

Bukowskis tackar Karin Gynning för informationer om denna vävda tapet.

Lars Gynning (1920-07-29 - 2003-10-29) är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.

Formgivare

Lars Gynning är den svenske konstnär som betytt mest som skapare av mönster till vävda tapeter (tapisserier) i Frankrike under 1900-talet. Efter studier i både Sverige och Frankrike började samarbetet med den kända firman Pinton Frères i Aubusson på 1940-talet. Omkring 250 vävnader är tillverkade efter Gynnings förlagor. En av Frankrikes största textilstjärnor Jean Lurçat är en av de konstnärer som umgåtts med och tidigt påverkat Gynning som sedan helt skapat sin egen stil.