301
1110868

GALLERSKÅL med FAT, fajans. Rörstrand, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
14 000 SEK

Dekor i manganviolett och polykroma färger av ströblommor. Fat märkt med N 1/4. Längd fat 28 cm. Längd på korg 25 cm.

Smärre nagg, fat med dekorbortfall, krackelyr.