303
1110866

POTPOURRIURNA med LOCK, fajans. Marieberg, 1700-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Märkt MB: E: för Ehrenreichs period 1758-1766. Målare PÅ, Peter (Per) Åkermark. Dekor i relief av blommor och pousserande dekor av bladverk. Höjd 25 cm. Höjd med lock 27,5 cm.

Relief med lagningar, nagg. Urna med glasyrsprickor samt kantlagning.