306
1110867

POTPOURRIURNOR, ett par, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Vitglaserade, med dekor av pålagda rosor och grenar runt livet s.k. "en ronde bosse", Signatur (MB:E fabriksstämpel under tre målade kronor, BL signatur): MB:E BL. Höjd 20 cm.

Sprickor, lagningar, nagg.

See similar at the Nordiska Museets collection at Skansen, nr SKANM.0199347.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

805. Asger Jorn, "Myg".
Utropspris
700 000 - 900 000 SEK
Budhistorik
700 000

ditt bud
680 000

ditt bud
660 000

ditt bud
640 000

ditt bud
620 000

ditt bud
600 000

ditt bud
580 000

ditt bud
Aktuellt bud:
700 000 SEK