Vitglaserade, med dekor av pålagda rosor och grenar runt livet s.k. "en ronde bosse", Signatur (MB:E fabriksstämpel under tre målade kronor, BL signatur): MB:E BL. Höjd 20 cm.
Sprickor, lagningar, nagg.
See similar at the Nordiska Museets collection at Skansen, nr SKANM.0199347.