Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
306
1110867

POTPOURRIURNOR, ett par, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
975 - 1 460 EUR
1 130 - 1 700 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Vitglaserade, med dekor av pålagda rosor och grenar runt livet s.k. "en ronde bosse", Signatur (MB:E fabriksstämpel under tre målade kronor, BL signatur): MB:E BL. Höjd 20 cm.

Sprickor, lagningar, nagg.

See similar at the Nordiska Museets collection at Skansen, nr SKANM.0199347.