306
1110867

POTPOURRIURNOR, ett par, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period (1758-66).

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Vitglaserade, med dekor av pålagda rosor och grenar runt livet s.k. "en ronde bosse", Signatur (MB:E fabriksstämpel under tre målade kronor, BL signatur): MB:E BL. Höjd 20 cm.

Sprickor, lagningar, nagg.

See similar at the Nordiska Museets collection at Skansen, nr SKANM.0199347.