310
1078496

FIGURIN, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Stående vitglaserad man i hatt. Höjd 14,5 cm.

En arm lagad. Bränningssprickor, nagg.

Proveniens

From the Collection of Carl Gustaf Platen. No 56.

Mark from the Marieberg Exhibition at the Swedish National Museum in 1945. Lot no 318.