319
1064814

Meissen

(Tyskland, 1710-)
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Meissen
(Tyskland, 1710-)

TERRIN med LOCK och FAT, porslin. Meissen, 1700-tal.

Oval konturerad med lockknopp i form av kronärtskockor och lök, målad polykrom dekor av blomstergirlander samt på locket fåglar. Längd 38,5 cm.

Skador, nagg, lagningar.

Proveniens

Gåva från Prinsessan Ingeborg till Rädda Barnens konstauktion i Svensk-Franska konstgalleriets lokaler 4 och 5 februari 1946, auktionsnummer 601.

Formgivare

Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.