325
1075204

PARADURNOR, två mycket snarlika, porslin. Darte, Paris, Empire.

Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
8 720 - 10 500 EUR
9 120 - 10 900 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Märkta Darte, Palais Royal, No 21. Samlingslapp med nummer 2808. Balusterfrom med uppsvängda hänklar med avslut i form av bockhuvuden. Målad polykrom och förgylld ciselerad dekor i nygotisk anda, centralt med blomsterkomposition. Höjd 61 cm.

En bas med insides stjärnspricka. Slitage.

Proveniens

According to family tradition from the Collection of Carl XIV Johan, Rosendal, Stockholm.

For another similar pair, see Christies, The Opulent Eye, lot 109. New York, 9 June 2014.

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen, sid 48, avbildade på sidan 47 och 49. Även i artikeln omnämns proveniensen.