331
1109899

SMÖRSNÄCKOR, två stycken, samt SKÅL, porslin. Ryssland, Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Nikolaj II.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Daterade 1903 och 1907. Målad polykrom och förgylld dekor. Smörsnäckornas längd 12 cm. Skålens längd 12,5 cm.

En smörsnäcka lagad. Slitage.

Proveniens

From the Peterhof banquet service.