349
1082555

Eva Bonnier

(Sverige, 1857-1909)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 100 - 8 870 EUR
7 410 - 9 260 USD
Klubbat pris
Eva Bonnier
(Sverige, 1857-1909)

Utsikt från ett fönster

Signerad Eva Bonnier och daterad -89. Olja på papp-pannå 33 x 24 cm.

Tilläggslista

Felaktig titel i den tryckta katalogen.

Motivet är troligtvis hämtat från Eva Bonniers ateljé på Hamngatan 1 i Stockholm, ett hus som ägdes av hennes far Albert Bonnier. Eva Bonnier återvände sommaren 1889 till Stockholm från Paris dit hon flyttade 1882. Motivet - utsikt från en ateljé - var inte främmande för henne. I ett brev från Paris daterat 29 april 1889 skriver hon: "/Nu skall jag måla af min trädgård, eller rättare sagt trädgården utanför mina fönster, som just nu är snöhvit af alla blommande träd,/"

I huset på Hamngatan bodde Britta Maria Banck, kallad Mussa, familjen Bonniers husföreståndarinna, vilken tagit hand om Eva Bonnier och hennes syskon som barn. Det föll sig därför naturligt att Mussa blev Eva Bonniers först modell efter hemkomsten. Bland konstnärer i Stockholm var det vid denna tid vanligt att man umgicks i konstnärernas ateljéer, då man saknade trottoarserveringarna i Paris. Man träffas hos Paulis, Wallanders, Fåhreus, Geijerstam och hos Eva Bonnier. Ibland deltar Strindberg. Eva Bonnier tar också emot besök i sin ateljé av gästande konstnärinnor, bland andra Karin Larsson. Den finländska konstnärinnan Emelie Lundahl arbetar en tid i hennes atelje (G. Cavalli-Björkman, Eva Bonnier, Ett konstnärsliv, ss. 203-05).