403
1106005

Carl Wilhelmson

(Sverige, 1866-1928)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 500 - 23 100 USD
Klubbat pris
175 000 SEK
Carl Wilhelmson
(Sverige, 1866-1928)

"Strandlandskap" (Fiskebäckskil med Lysekils kyrka)

Signerad C. Wilhelmson. Utförd 1913. Olja på duk 56 x 98 cm.

Proveniens

Tidigare i Med. lic. K.E. Swensons samlingar, Stockholm.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Christian Eriksson - Carl Wilhelmson", 15 januari - 15 februari 1955.

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under nr 241.

Katalognumret är en förstudie till Carl Wilhelmsons berömda målning "Midsommarafton" (olja på duk, 180 x 380 cm, privat ägo) från 1915.

Konstnär