42
1057336

BYRÅ, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), rokoko.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Fanerad med alrot, alm, fruktträ och lönn. Beslag av mässing. Skrivskiva och tre lådor. Signerad på ryggen "I.SIÖLIN", samt med Köpings hallstämpel. Längd 114, bredd 60, höjd 82 cm. Nyckel finns.

Senare lås.