421
1098267

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

Stort moln över Tyresö kyrka.

Signerad Eugen och daterad 1896. Blyerts och tusch på papper, välvd överdel, 25 x 19 cm.

Denna opublicerade teckning utgör troligtvis Prins Eugens tidigaste kända utkast till de tre monumentalmålningar han i början av 1896 erhöll i uppdrag att utföra till Kungl. Operans kungliga foajé. Målningarna, kända som "Hagastämningar I-III", levererades 1898 och var Prins Eugens första verk inom monumentalmåleriet. Karakteristiskt för målningarna är att de i likhet med den aktuella teckningen är utförda med en välvd överdel för att passa i befintliga nischer i foajén, tidigare avsedda för speglar. Då Prins Eugen erhöll uppdraget bodde han på Tyresö (för en utförlig beskrivning av detta uppdrag se Inga Zachau, "Prins Eugen nationalromantikern", 1989, ss. 215-223).

Motivmässigt visar teckningen samröre med Prins Eugens torrnålsetsning, "Tyresö kyrka", från 1896 (fig. 1) (Emil Hultmark, "Svenska kopparstickare 1500-1940", 1944, sid. 95). I etsningen har Prins Eugen fokuserat intresset på på en damm med svanar belägen framför kyrkan. I den aktuella teckningen däremot har han lagt fokus på den mäktiga molnformationen ovanför kyrkan. Molnformationen som motivets viktigaste beståndsdel för osökt tanken till Prins Eugens ikoniska målning "Molnet" från 1896 (Prins Eugens Waldemarsudde). 1896 utförde Prins Eugen även två grafiska blad med moln som huvudsakliga motiv; "Molnet" (mjukgrundsetsning) samt "Molnstudie" (mezzotint) (Emil Hultmark, op. cit., sid. 95).

Tyresö är den plats som betytt mest för Prins Eugen som konstnär. Flera av hans mest kända verk har tillkommit där, bland dem "Molnet". I augusti 1897 skrev han följande rader till några vänner:

"Om jag ändå kunde få visa er naturen härute. Den är tjusande, rik och omväxlande. Den har Danmarks leende lövskogsprakt och Norges kraft och rörliga terränger. Här finns stora fjärdar, och små insjöar, som skimrar fram mellan träden, var man går. Granskog och klippor växlar med gröna ängar med askar och ekar, så att Bellman inte kunde begära bättre.”