444
1094250

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
500 000 - 600 000 SEK
44 400 - 53 200 EUR
46 300 - 55 600 USD
Klubbat pris
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

"Thorsten Grill"

Signerad C.L. inom cirkel samt daterad Sundborn 1904 med dedikation: "Thorsten Grill, min lille vän, afmålad af". Akvarell 62 x 54 cm.

Proveniens

Ursprungligen i ryttmästare Thorsten Grills samlingar, Stockholm (troligtvis i gåva direkt av konstnären); privat samling.

Konstnärshuset, Stockholm, "Carl Larsson. Separatutställning", september 1906; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", 1953, kat nr 741.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, avbildad i färg sid 314 samt upptagen i katalogdelen under år 1904, sid 94 som nr 1094.

Ingår i "Andras barn", publicerad 1913. Thorsten, som var Dagmar Grills bror, står nedanför grinden på Lilla Hyttnäs i Sundborn. Om detta porträtt berättade Karin Larsson följande för sin mor i brev den 26 juni 1904: "Barnen Grill är förtjusande rara. Carl har ritat af dem och fått ett mycket likt porträtt af Thorsten på ett par timmar".

Konstnär