449
1111566

Hugo Simberg

(Finland, 1873-1917)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
18 200 - 22 700 EUR
19 000 - 23 800 USD
Klubbat pris
320 000 SEK
Hugo Simberg
(Finland, 1873-1917)

Vedhuggaren

Intygad a tergo av konstnärens hustru Anni Simberg den 15/11 1920. Utförd på 1890-talet. Akvarell 29,5 x 23 cm.

Proveniens

Hovintendent Gösta Stenmans samling, Stockholm.

Sakari Saarikivi, "Hugo Simberg. Hans liv och verk", 1950, jfr diverse liknande akvareller utförda 1895-96, avbildade i svartvitt mot sid 32 ff.; (red) Marjatta Levanto, "Hugo Simberg: Alfabet", Ateneum publikation nr 15, Helsingfors, 2000, jfr akvarellen "Söndag", 1896, avbildad i färg sid 116.

Konstnär

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?