454
1086406

Peder Mork Mönsted

(Danmark, 1859-1941)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Peder Mork Mönsted
(Danmark, 1859-1941)

Höstdag i skogen, kronhjortar vid en sjö

Signerad P Mönsted och daterad 1918. Olja på duk 96 x 141 cm.

Proveniens

Åmells konsthandel, Stockholm; privat samling (förvärvad genom ovanstående).

Mønsted föddes på danska Jylland och visade stor konstnärlig talang redan vid unga år. Liksom många av sina samtida konstnärsvänner gick han vidare till Peder Severin Krøyers målarskola och sedan gick resan till Paris. Den unge eleven blev starkt inspirerad av den internationella akademiska naturalismen. Mønsted reste intensivt under många år och målade i Frankrike, Italien, Grekland samt i flera länder i Nordafrika. Hans populäraste motiv blev dock landskapen målade plein-air i Skandinavien och då främst i hemlandet Danmark.

Konstnärens landskapsbilder fångar årstidernas växlinga ofta i motiv med stilla vatten, inramat av skog och växtlighet. Han specialiserar sig på solljuset som silar ned genom trädkronorna, reflekteras på vattnet, kastar ljus och skugga på blommor och blad eller värmer en smältande snödriva. Om figurer eller djur inkluderas i bilden är det mest som dekorativa ornament för att ytterligare framhäva naturens fullkomlighet och det idylliska i motivet.