461
1111560

Alexander Roslin

(Sverige, 1718-1793)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Klubbat pris
560 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Alexander Roslin
(Sverige, 1718-1793)

Okänd dam i blå klänning

Målad omkring 1780. Uppfodrad och kantförstärkt duk 73,5 x 59,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Omkring år 1780, då det aktuella porträttet av utfördes, befann sig Frankrike i en tid av stor förändring, fylld av optimism inför framtiden. Det var ljusa år som präglades av en kunskapstörst och levnadsglädje, en douceur de vivre, under kung Ludvig XVI:s och drottning Marie-Antoinettes styre. 1780-talet utgjorde idyllen före den franska revolutionen.

Alexander Roslin hade vid denna tid i många år varit en av Frankrikes mest eftertraktade porträttörer. Han föddes i Malmö och kom efter studier i Stockholm till Paris 1752. Då hade han under sin långa resa mot den franska huvudstaden arbetat vid flera kungliga hov i Europa, och hunnit erhålla en mängd prestigefyllda porträttuppdrag. Ankomsten i Paris förebådade en lyckad karriär, för med sig hade Roslin ett ytterst betydelsefullt rekommendationsbrev från hertiginnan av Parma, ställt till hennes systrar Medames de France – den franske kungens döttrar. Snart fick den svenske porträttören de eftertraktade uppdragen att måla såväl kungligheterna som deras högt uppsatta funktionärer. Redan 1753, året efter ankomsten till Paris, blev Roslin invald i den franska konstakademin och hade etablerat sig som en av de stora konstnärliga begåvningarna i staden. Mot slutet av 1750-talet var han en av de mest efterfrågade porträttörerna i den franska societeten.

Porträtt av kvinnor utgör några av Roslins bästa arbeten. Samtida skildringar av hans arbetssätt lyfter fram hans oöverträffade förmåga att återge en spontan värme och den avbildades förmåga att behaga – hans talang för att göra henne oemotståndlig för betraktaren. Den aktuella målningen, som trots dess respektingivande framtoning ändå förmedlar en innerlighet och intimitet, är ett framstående prov på just denna förmåga. Porträttet föreställer en hittills oidentifierad kvinna ur den franska societeten. Det påvisar Roslins konstnärliga utveckling från rokokomässig virtuositet, till den upphöjda enkelhet som präglar hans senare konstnärskap. Den dova, monokroma bakgrunden och återhållna färgskalan i kvinnans klädsel för tankarna till det holländska 1600-talets mer asketiska ideal, som återupplivats under upplysningstiden. Det raffinerade stoffmåleri Roslin blev så berömd för kommer dock till sin fulla rätt i denna målning. Den delikata tyllen, spetsen över dekolletaget och det dyrbara sidentygets nästan metalliska skimmer i ärmen skapar livliga blickfång i den annars så vilsamma och värdiga kompositionen, och påminner om att Roslin var en konstnär som talade till betraktarens sinnen.

Konstnär