466
1075214

Jakob Björck, tillskriven

(Sverige, 1726-1793)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Jakob Björck, tillskriven
(Sverige, 1726-1793)

”Hertig Fredrik Adolf” (1750-1803)

Duk, oval 64 x 53,5 cm. Samtida förgylld och bronserad krönt ram med hertigvapnet för Östergötland.

Proveniens

Tidigare i överkammarherre Gustaf Celsing, Villa Beylon samling, försåld på;
Bukowski Auktioner, auktion 230, 22-23 sep 1921, kat nr 40. Inköpt av Hovstallmästare Platen, därefter i arv.

Albin Roosval (red), "Svenska hem i ord och bilder", fjärde årgången 1916, "Beylon", avb sid 141, med placering i matsalen.

Porträttet är krönt med Östergötlands vapen och hertigkrona, då prinsen blev hertig av detta landskap 1772.
På porträttet bär han uniform m/1779 för Västmanlands regemente. Då han var dess överste och chef från 1780-1803 (tf från 1773).
Han bär dessutom Serafimerordens band och kraschan samt Svärdsordens riddartecken.

Bukowskis ber att få framföra sitt tack till Magnus Källgren för den värdefulla informationen om porträttet.