483
1101270

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 720 - 13 100 EUR
9 120 - 13 700 USD
Klubbat pris
105 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

"Nils Bielke” (1706-1765) & hans maka ”Hedvig Elisabeth Sack" (1708-1760)

Duk, vardera 69,5 x 51 cm. Rikt skurna och förgyllda ramar.

Proveniens

Tidigare i de Bielkeska samlingarna på Tureholm, Södermanland.
Tidigare i samlingarna på Yxtaholm, Södermanland.

"Svenska Slott och Herresäten vid 1900-talets början", 1908, Södermanland, avbildade och omnämnda i kapitlet om Thureholm, sid 421. (med placering i greve Bielkes skrivrum)
Sixten Strömbom, "Index över svenska porträtt 1500- 1850", band I, band II, 1935/43, sid 81, sid 711.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.