488
1102035

John Lübschitz

(Danmark, 1858-1941)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
John Lübschitz
(Danmark, 1858-1941)

Vy mot Kullaberg - "Strandbillede. Frisk Vind"

Signerad I. Lüb och daterad Hornbek -86. Olja på duk 57,5 x 95,5 cm.

Charlottenborg, Danmark, 1887.

Ljuset i Hornbæk på norra Själland har i alla tider inspirerat konstnärer som förevigat den storslagna utsikten mot Kullen med Kullaberg på andra sidan sundet i Sverige. John Lübschitz var en av de skickliga målare som på 1870- och 1880-talet sökte sig hit tillsammans med Carl Locher, Vilhelm Kyhn, P.S.Krøyer, Julius Paulsen, Viggo Johansen, L.A. Ring, Peter Ilsted och många fler. Det lilla kustsamhället ligger vid den smalaste delen av sundet mellan Danmark och Sverige. De hyrde ett rum hos lokalbefolkningen eller på Hornbæk krog för att varje morgon gå ut och måla, ensamma eller i grupp. Oftast på stränderna. På kvällarna möttes de och diskuterade dagens arbete.

I Hornbæk fann målarna förhållanden som liknade dem i Skagen med ljuset, det storslagna havet och så stränderna med sin vita sand. John Lübschitz har i auktionens målning verkligen lyckats fånga den konstnärliga magin i Hornbæk. Penselföringen är mästerlig och han briljerar med stor känsla för färg och ljus som skapar rörelse i bilden. Som betraktare kan vi i dag mer än 130 år senare fortfarande känna hur vinden drar fram över stranden denna sommardag.