509
1107283

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 400 - 62 100 EUR
46 300 - 64 800 USD
Klubbat pris
400 000 SEK
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Fru Esther Tigerschiöld, född Neijber

Signerad C.L. inom en cirkel. Utförd i april/maj 1917. Akvarell 60 x 47,5 cm.

Proveniens

Kanslirådet och Fru Hugo Tigerschiölds samlingar, Stockholm; Claës Hultberg AB, konsthandel, Stockholm; privat samling.

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Minnesutställning. Carl Larsson", 6 mars - 5 april 1920, kat nr 320 (felaktigt daterat till 1916).

Mary T. Nathorst, 'Kanslirådet och Fru Hugo Tigerschiölds hem i Stockholm', artikel i "Svenska hem i ord och bilder", 1919, omnämnd sid 70-72 samt avbildad i interiörbild från vardagsrummet sid 71; Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1916 (pga tidigare felaktig datering i samband med 1920 års utställningskatalog), sid 160-161 som nr 1656.

Föreliggande katalognummer utfördes i Stockholm år 1917. Carl Larsson omnämner porträttet i ett brev till sin dotter Kersti, daterat Stockholm den 28 april 1917: "Jag är här i staden för att rita och målaporträttet af en gammal bekant Skalden och Kanslirådet Tigerschiöld med fru. Den förra är färdig och den andra har jag börjat". Konstnären har vidare noterat i sin kassabok: "Såldt 1917 Maj Fru Tigerschiöld (Akvarell) 2.000 kronor".

Kanslirådet Hugo Tigerschiölds maka Ester, född Neijber, är avporträtterad rakt framifrån i helfigur i sitt hem i Stockholm, klädd i en svart klänning med vita spetsgarnityrer.

Det förtjusande porträttet hängde ursprungligen i modellens eleganta våning på Södra Blasieholmshamnen 4 A i Stockholm. Hemmet finns dokumenterat i "Svenska hem i ord och bilder" från 1919. Vad som är extra intressant med detta porträtt är den utsökta sekretären i bakgrunden som står ut på grund av de välbevarade färgerna i intarsiadekoren. Mary T. Nathorst ägnar betydande utrymme i sin artikel från 1919 åt just sekretären i fråga:

"I nästa rum, salongen, är grönt hufvudfärgen. Möbeln i sin helhet är i direktoar, målad i grönt och förgylld och klädd med siden i rosa och beige, randigt. Men det är ej den möbeln, som anger tonen, utan det är en bedårande jakarandasekretär, pietetsfullt placerad i ensam höghet nära dörren till hallen. Det är en sällsynt vacker möbel, svenskt arbete (signerad i en af lådbottnarna) och med hela snedskifvan hållen i en mjuk grön färgton, rikt inlagd med ganska stora bladkvistar i en mörkare grön nyans, icke stiliserade, icke ordnade i ett strängt mönster, utan helt naturalistiskt kastade här och där på skifvan. Det är med denna sekretär som kärna, som hela salongen byggts upp, allt har tänkts i samband med den, färgvalet har skett i harmoni med den, den har med rätta bibehållit hufvudplatsen. I allmänhet skall ju möbeln underordna sig ägaren - och på några få undantag när märks det tydligt, att möblerna här i hemmet, hur vackra de än äro, mest behandlats som staffage, hufvudintresset är riktadt på konstverk, taflor och annat - men denna sekretär utgör just ett sådant undantag, och är ett hem nog lyckligt att äga en sådan pärla, skall den verkligen framhållas och få stråla i all sin glans. T.o.m. takkronan - ett ståtligt, ovanligt exemplar af denna art, har just valts till detta rum, för att dess vackra gröna bronston harmonierar så väl med sekretären".

Konstnär