534
1110742

Jacob Felländer

(Sverige, Född 1974)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Jacob Felländer
(Sverige, Född 1974)

"Soho 1", 2007

Signerad Jacob Felländer och numrerad 5/5 a tergo. C-print silikonmonterad på glas 80 x 170 cm.

Felländers verk "Soho 1" tillhör serien "Stand Still – Drift Theories" från 2007. Serien består av bilder från fem kontinenter vilka symboliserar begreppet avstånd. Avståndet mellan kontinenter som en gång satt ihop, avstånd mellan nutid och dåtid, avstånd mellan minne och verklighet. Bilden är skapad med den fotografiska multiexponeringsteknik som blivit Felländers signum. Detta exemplar visar New Yorks skyline men övriga bilder i serien föreställer bland annat Fårö och Kapstaden.
Motivet "Soho 1" visades för första gången på Galerie Aronowitsch 2007 och har sedan ställts ut på bland annat Fotografiska i Stockholm och Museum of Contemporary Art Miami.

Verk av Felländer finns bland annat i Hillary och Bill Clintons och Kennedy-familjens samlingar.