63
1098861

KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
2 210 - 3 090 EUR
2 300 - 3 220 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Blåmålade och bronserade. Lös stoppad rygg och sits. Lös plymå. Snidad dekor av blommor och blad. Sitthöjd ca 42, total höjd 88 cm.

Proveniens

Kallfors gård, Södermanland.
Sålda på Bukowskis april 1987, auktion 450, katalognr 593-597.