63
1098861
KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Blåmålade och bronserade. Lös stoppad rygg och sits. Lös plymå. Snidad dekor av blommor och blad. Sitthöjd ca 42, total höjd 88 cm.

Utropspris:

25 000 - 35 000 SEK

2 406 - 3 369 EUR

Klubbat pris:
24 000 SEK
Proveniens

Kallfors gård, Södermanland.
Sålda på Bukowskis april 1987, auktion 450, katalognr 593-597.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37