1098862

65. KARMSTOL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Blåmålad och bronserad. Lös stoppad rygg och sits. Snidad dekor av blommor och blad. Sitthöjd ca 38, total höjd 88 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Kallfors gård, Södermanland.
Såld på Bukowskis april 1987, auktion 450, katalognr 597.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK / 1 155 - 1 444 EUR
Klubbat pris
10 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Henrik Åberg

Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk

+46 (0)8 614 08 37
henrik.aberg@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto