65
1098862

KARMSTOL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Blåmålad och bronserad. Lös stoppad rygg och sits. Snidad dekor av blommor och blad. Sitthöjd ca 38, total höjd 88 cm.

Proveniens

Kallfors gård, Södermanland.
Såld på Bukowskis april 1987, auktion 450, katalognr 597.