65
1098862
KARMSTOL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko.

Blåmålad och bronserad. Lös stoppad rygg och sits. Snidad dekor av blommor och blad. Sitthöjd ca 38, total höjd 88 cm.

Utropspris:

12 000 - 15 000 SEK

1 155 - 1 444 EUR

Klubbat pris:
10 000 SEK
Proveniens

Kallfors gård, Södermanland.
Såld på Bukowskis april 1987, auktion 450, katalognr 597.

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37