671
1098895

VIKSKÄRM, sex delad, coromandel. Qingdynastin (1644-1912).

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 660 - 8 870 EUR
6 940 - 9 260 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Skuren dekor åt ena sidan med en svag relief med fyra manchuriska tranor bredvid en bäck som rinner igenom ett bergigt landskap med blommande träd. En av sektionerna med en femradig inskription med poem med en cyklisk datering "Qianlong Guizhou". Allt omgivet av en bred bård med rundlar som omger små tranor. Frånsidan med dekor av trana, papegoja, vaktel, svalor, fasaner och många fåglar i landskap omgivna av en bårder i s.k. cracked-ice. Höjd 181 cm. Längd 235 cm.

Skador, lagningar. Senare beslag.

Proveniens

Purchased by a Swedish Collector in May, 1988 in London, lot 127b, thence by descent.

Poemet lyder; Malus is tender and beautiful, its stalk moist. Peony is still the king, bringing wind from the east
The only ones that are happy are the resting birds
Whole life are amongst the flowers, never get tired.