709
1047016

RÖKELSEKAR, brons med trälock. Kina, tidigt 1900-tal.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
439 - 615 EUR
466 - 653 USD
Klubbat pris
7 500 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Arkaiserande modell med dekor i relief, uppsvängda hänklar och höga ben. Lock och ställ i trä med infällda delar i sten medföljer. Höjd med ställ 21,5 cm.

Slitage. Ett ben lagat.

Proveniens

From the Collection of a Swedish – British couple who lived in China during the period 1959-1982. The couple lived and worked in Beijing, Canton and Hong Kong.