715
1082323

TEXTILIER, två stycken, broderat siden. Sen Qingdynastin.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
439 - 615 EUR
466 - 653 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

En föreställande figurscener från hovlivet med antikviteter och människor. Mått med foder 482 x 41 cm. Fodrad med beige bomullstyg. Den andra panelen med broderi i guldfärg mot röd grund med fenixfåglar samt centrerad av drake bland molnformationer och vågformationer Mått 97 x 77,5 cm

Slitage, fläckar, lösa trådar, missfärgningar.

Proveniens

From the Collection of Emil Hultmark (1872-1943). Emil Hultmark was one of the co-founders of the ‘Kinaklubben’ (China Club) in Stockholm in the 1920's with Carl Kempe (1884-1967) and the Crown Prince Gustav Adolf. He is a well known collector and his beautiful home and summer house is well documented in the magazine 'Svenska Hem i ord och bild' in the 1930's, which provide us with a fascinating window into this golden age of European collecting.