OKÄND KONSTNÄR, olja på duk. Kanton, sent 1800-tal /1900-tal.
Signerad "J Smith". Motiv över faktorierna i Kanton, bl.a. ser man flaggorna från Holland, England, Sverige, Danmark, i förgrunden mängder av djonker och andra båtar. Mått 90x127 cm.
Krackelyr, slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in