75
1079422

KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander, (mästare i Stockholm 1777), gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 180 - 2 620 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
37 000 SEK

Gråmålade. Rektangulär stoppad rygg och sits. Ramverk med snidat flätband. Krön med humlekvist. Fyrsidiga kannelerade nedåt avsmalnande ben. En signerad IEH. Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 40, total höjd 99 cm.

Krön med obetydliga dekorskador.