75
1079422

KARMSTOLAR, ett par, av Johan Erik Höglander, (mästare i Stockholm 1777), gustavianska.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
37 000 SEK

Gråmålade. Rektangulär stoppad rygg och sits. Ramverk med snidat flätband. Krön med humlekvist. Fyrsidiga kannelerade nedåt avsmalnande ben. En signerad IEH. Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 40, total höjd 99 cm.

Krön med obetydliga dekorskador.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

49. Ulysse Nardin, Sonata, Cathedral Dual Time, ca 2018.
Utropspris
110 000 - 130 000 SEK
Budhistorik
130 000

ditt bud
Fair warning
125 000

ditt bud
Fair warning
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
Aktuellt bud:
130 000 SEK