Gråmålade. Rektangulär stoppad rygg och sits. Ramverk med snidat flätband. Krön med humlekvist. Fyrsidiga kannelerade nedåt avsmalnande ben. En signerad IEH. Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 40, total höjd 99 cm.
Krön med obetydliga dekorskador.