752
1110330

BUDDHA samt ALTARSKÅP, trä. Japan, Edo, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
879 - 1 320 EUR
933 - 1 400 USD
Klubbat pris

Stående buddha på dubbel lotuspiedestal, mandorla i bakgrunden. Höjd buddha med mandorla 38,5 cm. Höjd altarskåp 39 cm.

Slitage, torksprickor. Hand med smärre dekorbortfall.

Proveniens

Given as a gift from Sven Hedin to John Tuneld, the first librarian at Lunds University, and his wife Anna 'Kicki' Tuneld, who had given the figure to Olof Ask, a doctor in Lund, thence by descent.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

848. Yrjö Edelmann, Utan titel.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Fair warning
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK