8
964981

SEKRETÄR, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Fanerad med björk, jakaranda och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Inläggningar i rutor med blommor. Bakom klaff sex lådor och ett hyllplan. Nedtill tre lådor. Längd 82, bredd 46, höjd 102,5 cm. Nyckel medföljer. Nyckel finns.

Ett lås saknas till stora lådan.