80
1080881

KARMSTOLAR, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), sengustavianska.

Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 010 - 8 760 EUR
7 290 - 9 120 USD
Klubbat pris
150 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Dekor av pastellage samt delvis skuren med lagerstav, bandfläta, bladsnitt och bockfötter. Svängd stoppad rygg övergående i karmar med avslutande lejonhuvuden. Signerade ES samt med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd ca 43, total height ca 84 cm.

Pastellageskador.

Proveniens

Högsjögård, Västra Vingåkers socken, Södermanland.

Svenska slott och herresäten, Allhems förlag, Malmö 1968, del I, sid. 286.