829
1110246

EQUELLE med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
349 - 523 EUR
365 - 547 USD
Klubbat pris

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blombuketter. Diameter på fat 23 cm. Längd på equelle 19 cm.

Fat med spricka samt nagg.

Proveniens

From the Collection of Georg Douglas Kennedy (1850-1916), Gothenburg, thence by descent.