838
1078484

SERVIS, 76 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
75 000 - 90 000 SEK
6 560 - 7 870 EUR
6 910 - 8 300 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Bestående av 32 tallrikar (diameter 23 cm), 28 djupa tallrikar (diameter 23 cm), två djupa handfat, diameter 36-38 cm, tre stekfat (31,5-35,5 cm), sex fat (diameter 25,5 cm) fem fat (diameter 28 cm). Dekor av flodlandskap.

Lagningar. Nagg. Slitage.

Proveniens

From the collection of Carl Gustaf von Platen, thence by descent.

Svenska Hem i Ord och Bild, Stockholm 1916, Hofstallmästare och fru Carl Gustaf Platen.