868
1097653

PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1874-1908).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Dekor i järnrött, med motiv av två femkloade drakar bland moln jagandes den flammande pärlan. Undersidan med Guangxus sex karaktärsmärke. Diameter 51 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

From a Swedish Private Collector, the dish was on the Swedish Antique Road Show.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

416. Jim Dine, "Mr. Oxide".
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
Budhistorik
780 000

ditt bud
Fair warning
760 000

ditt bud
740 000

ditt bud
720 000

ditt bud
Fair warning
700 000

ditt bud
680 000

ditt bud
660 000

ditt bud
640 000

ditt bud
620 000

ditt bud
600 000

ditt bud
580 000

ditt bud
560 000

ditt bud
540 000

ditt bud
520 000

ditt bud
Aktuellt bud:
780 000 SEK