868
1097653

PRAKTFAT, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1874-1908).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Dekor i järnrött, med motiv av två femkloade drakar bland moln jagandes den flammande pärlan. Undersidan med Guangxus sex karaktärsmärke. Diameter 51 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

From a Swedish Private Collector, the dish was on the Swedish Antique Road Show.