87
1091835

STOLAR, sex stycken, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, rokoko/gustavianska.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Klubbat pris
26 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval stoppad rygg. Krön och sarg med snidade blommor och blad. Sitthöjd ca 43, total höjd ca 90 cm.

Skador, lagningar.

Proveniens

Zarah Leander (1907-1981), Lönö.