STOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska.
Förgyllda och bronserade. Stoppad rektangulär rygg, stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger. Ramverk med bandfläta. En signerad ILG. Sitthöjd ca 45, total höjd 94 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in