90
1098852

STOLAR, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), gustavianska.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Stoppad rektangulär rygg, stoppad sits. Kannelerade ben med rosettanfanger. Ramverk med bandfläta. En signerad ILG. Sitthöjd ca 45, total höjd 94 cm.