973
1096458

Demi parure bestående av collier samt ett par örhängen med rubiner och gammalslipade diamanter

Utropspris
300 000 - 350 000 SEK
26 600 - 31 100 EUR
27 800 - 32 400 USD
Klubbat pris
250 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

total vikt rubiner ca 18 ct, total vikt diamanter ca 13 ct, 14K guld och silver. Längd collier 41 cm, höjd örhängen 3 cm, total vikt 38 g. Tillpassat etui från L Larson & Co medföljer.

Åldersrelaterat slitage, ett flertal rubiner med ytslitage och några med nagg och brott.

Proveniens

Känt som det "Dicksonska rubinhalsbandet". Prins Eugene Rizo-Rangabe lät tillverka det, och gav det i bröllopspresent till sitt barnbarn Marika von Rosen, vid sitt giftermål med Oskar Dickson år 1835. Det ärvdes av sonen Osborn Dickson och gavs till hustrun Inga, f. Damkier. I samband med Kreugerkraschen löste hennes syster Ellen Dickson (också f Damkier), gift med Walter Dickson, ut halsbandet. Deras dotter Sonja, som ärvde halsbandet, är nuvarande ägares mormor, och halsbandet har således gått i arv i 6 generationer. Det arbetades om under senare hälften av 1800-talet av Hovjuvelerare L. Larsson i Göteborg, då han använde två länkar till att tillverka ett par örhängen av, och levererade collier och örhängen i ett etui märkt med hans firmanamn.