12
1120814

ANGELUS, Chronodato, "Tropical Dial", kronograf

Angelus, chronodato, "tropical dial", kronograf.

Storlek: 38 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber 217
År: cirka 1945
Glas: plexiglas
Armband: metallänk
Boettnummer: 214.079
Tillbehör: Försäkringsbrev från 1945

For detailed condition report, please contact specialist.

Utropspris:

15 000 SEK

Klubbat pris:
38 000 SEK

På 30-talet och 40-talet blev Angelus ett välkänt klockmärke som utmärkte sig genom sina egenproducerade högkvalitativa kronografer. 1942 presenterades modellen "Chronodate" (sedan 1943: "Chronodato"), världens första serietillverkade kronograf med kalenderfunktion.

Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23