12
1120814

ANGELUS, Chronodato, "Tropical Dial", kronograf

Utropspris
15 000 SEK
1 320 EUR
1 380 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Carl  Palmegren
Carl Palmegren
Ansvarig specialist klockor
+46 (0)739 40 08 23

Storlek: 38 mm
Material: stål
Urverk: manuell, caliber 217
År: cirka 1945
Glas: plexiglas
Armband: metallänk
Boettnummer: 214.079
Tillbehör: Försäkringsbrev från 1945

For detailed condition report, please contact specialist.

På 30-talet och 40-talet blev Angelus ett välkänt klockmärke som utmärkte sig genom sina egenproducerade högkvalitativa kronografer. 1942 presenterades modellen "Chronodate" (sedan 1943: "Chronodato"), världens första serietillverkade kronograf med kalenderfunktion.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

98. Mats Theselius, fåtölj, "Birdland", ed. 87/360, Källemo, Värnamo efter 2009.
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
22 000

ditt bud
Fair warning
20 000

ditt bud
Aktuellt bud:
22 000 SEK