1135530
Eero Saarinen
(1910-1961)

"Womb chair", fåtölj med fotpall, sannolikt licenstillverkad för Nordiska Kompaniet 1960-tal.

Svartlackerat stålunderrede, sits och lösa plymåer i orange textil, fåtöljen höjd ca 88 cm, fotpallens höjd ca 35 cm.

Slitage.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

1 440 - 1 919 EUR

Klubbat pris:
18 000 SEK
Om auktionen
Kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60