144
1144779

Jockum Nordström

(Sverige, Född 1963)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
35 500 - 53 200 EUR
37 000 - 55 600 USD
Klubbat pris
300 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Jockum Nordström
(Sverige, Född 1963)

"Djuren och vi"

Signerad Jockum och daterad 2011. Collage, akvarell och blyerts på papper 140 x 98 cm.

Proveniens

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm.

Galleri Magnus Karlsson, Stockholm, Jockum Nordström & Marcel Dzama "The Donkey Prefers Garbage to Gold", 26 maj - 26 juni 2011.

Jockum Nordströms collage har sedan några decennier förfört samlare och konstkritiker runt om i världen. Trots att hans collage rent tekniskt är krävande och säkerligen oändligt tidsödande är Jockum Nordström en produktiv konstnär. Hans nyfikenhet och skaparglädje smittar, i de detaljrika motiven blandas musiker, djur och naket. I detta konstnärskap finns ingen snobbism eller tillbakahållenhet, utan ett universum av teckningar, pappersskulpturer, barnböcker och illustrationer till diktsamlingar.
Naiviteten och okynnigheten i Jockum Nordströms konst är uppriktig, men samtidigt så mycket mer. I sprickorna i det bekymmerslösa hånglandet, musicerandet och lekarna sipprar ursinne, dödsskräck och leda fram. Till sitt förfogande har konstnären en bildning som är närmast att betrakta som gammalmodig, inte särskilt vanligt förekommande hos människor födda efter 1960. Denna bildning använder Jockum Nordström som sin egen unika palett. Auktionens verk ”Djuren och vi” visades på Galleri Magnus Karlsson 2011 i utställningen ”The Donkey Prefers Garbage to Gold” vars titel refererar till ett citat av den grekiska filosofen Heraclitus som levde mot slutet av 500-talet f.Kr. Citatets betydelse – att något som av en person betraktas som betydelsefullt för en annan kan vara helt oviktigt – är på något sätt signifikativt för Jockums uttryckssätt. Av enkla och lågmälda material skapar han detaljerade berättelser till glädje för ögat.