147
1135635

Barbro Östlihn

(Sverige, 1930-1995)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 370 - 2 850 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Barbro Östlihn
(Sverige, 1930-1995)

"XIX Mur Bleu avec Bande"

Signerad Osthlin och daterad 1983 a tergo. Duk 47,5 x 38,5 cm.

Konstnär

Barbro Östlihn och maken Öyvind Fahlström kommer till New York hösten 1961. Tack vare sina kontakter kommer de snabbt in i New Yorks konstnärskretsar och många av konstnärsvännerna som de umgås med förknippas med popkonsten. Till vännerna hör paret Wesselmann, Claes Oldenburg, Robert Rauschenberg och Jasper Johns bland annat.

Manhattan var under stor förändring under 1960-talet och mötet med metropolen innebar också att Östlihn snabbt fann ett konstnärligt förhållningssätt till den nya miljön, som hon behöll under de 15 år hon vistades i New York. Östlihn promenerade runt i staden med sin kamera och kom att dokumentera en storstad i förvandling genom sina stiliserade målningar av husfasader och byggnader.

I november 1963 fick Barbro Östlihn en separatutställning hos Öyvind Fahlströms Parisgallerist Daniel Cordiers systergalleri i New York, Cordier & Ekstrom. Här visades målningar utförda 1961-1963, de första frontala husmålningarna ställdes ut då. Utställningen fick mycket uppmärksamhet och det skrevs om den i både New York Times och New York Herald Tribune.