160
1131112

Carl Fredrik Reuterswärd

(Sverige, 1934-2016)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sverige, 1934-2016)

"Spel"

Signerad Carl Fredrik Reuterswärd och daterad 1963-1968 a tergo. Blandteknik på pannå 72 x 50 cm.

Auktionens målning är utförd och daterad 1963-1968. Det var en för konstnären mycket betydelsefull epok. I januari 1963 valde nämligen Carl Fredrik Reuterswärd att meddela omvärlden sin ”semester”. Detta skedde via en annons i New York Herald Tribune. Rubriken löd: ”CARL FREDRIK REUTERSWÄRD Closed for holidays 1963–1972”.
Men det rörde sig inte om en semester. Carl Fredrik Reuterswärd var, som konstnär betraktat, närmast ett enmans-kollektiv och han arbetade under 1960-talet oavbrutet och frenetiskt inom varierande genrer.

I höst, den 14 september öppnar Moderna Museet i Stockholm en utställning med fokus på Carl Fredrik Reuterswärds 1960-talsprojekt, med verk utförda under den den utlysta ”semestern”.
Utställningen pågår 14 september 2019-16 februari 2020.

Konstnär