169
1134347

Ola Billgren

(Sverige, 1940-2001)
Utropspris
1 500 000 - 2 000 000 SEK
133 000 - 177 000 EUR
139 000 - 185 000 USD
Klubbat pris
1 650 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ola Billgren
(Sverige, 1940-2001)

"Skymningstimme"

Signerad O. B samt stämpelsignerad genom Anita Nilsson Billgren a tergo. Duk 165 x 274 cm.

Införselmoms

Proveniens

Galleri Engström, Stockholm.

Galleri Engström, Stockholm, "Ola Billgren, nya målningar och collage", 1988.

Det aktuella katalognumret ”Skymningstimme” är ett unikt verk i Billgrens oeuvre. Storleken på duken tillsammans med motivets komplexitet gör att det tar över betraktaren. Som en del i serien ”Cityscapes” verkar det som ett collage av olika platser, himmel, jord och luft. Denna mättade stämning kan beskrivas som ett kaos vilket dukens storlek förstärker. Bo Nilsson skriver i en text om målningen ”Skymningstimme” och om de unika miljöer Billgren skapar i sina verk: ”detta mellanting av stad och landskap har Billgren i en annan målning kallat "terrain vague", som bäst översätts med osäker terräng. Terrain vague är inte en fysisk plats utan snarare ett mentalt tillstånd, som präglas av en storslagenhet som kan kallas sublim. Det är en komplex känsla som har avsevärda skönhetsvärden, men också har en känsla av hot eller fara som har dimensioner av en civilisationskatastrof, som i tyskan brukar kallas för Götterdämmerung.”. Målningens olika bildplan för tankarna till olika element av vår civilisation och skall man tolka Billgren verkar det inte stå helt rätt till i vår värld. Är det upp till betraktaren att låta blicken stanna till i de olika stadierna av sönderfallet och bli medveten om vad som händer i vår omvärld?

Konstnär