177
1144778

Roj Friberg

(Sverige, 1934-2016)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 420 - 5 300 EUR
4 700 - 5 640 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist samtida konst, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Roj Friberg
(Sverige, 1934-2016)

"Balkongen (Avenyn, Göteborg)"

Signerad Rf och daterad 06. Blyerts, blandteknik 85 x 108,5 cm.

Konstnär

Roj Friberg föddes i Uddevalla, han inledde sina konstnärliga studier vid Slöjdföreningens skola i Göteborg för att sedan fortsätta vid Valands Konstskola under åren 1961-64. Roj Friberg använder många säregna tekniker, han blandar grafik, teckning och måleri. Han använder sig gärna av okonventionella redskap såsom t ex tandläkarborrar. Han arbeten kan utföras på särskild preparerade dukar, exempelvis lackade eller etsade. Hans bildvärd är både starkt realistiskt och drömlik. Många av verken ligger nära båda foto och film i uttryck. Under en period var hans motivval relativt politiska och "allmänt protestinriktade" som ett exempel kan nämnas hans kända bild "Juntan" från 1970-talet. Roj Friberg är en mycket mångsidig konstnär som även arbetat mycket med scenografi, bl a har han arbetat med regissören Alf Sjöberg och Cullbergbaletten. Roj Friberg finns representerad på flera av landets största museer och har även utförd en mängd offentliga arbeten, bl a vid Östra Sjukhuset i Göteborg.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?